דומיין לאתר ואיחסון אתר מה ההבדל ומה הקשר בינהם?

דניאל שלגי שירה WEBGUY
מומחה בבניית אתרים
ונוכחות עסקית דיגיטלית

רבים מתבלבלים או לא בטוחים מהו דומיין לאתר, כמה הוא עולה, מהו חידוש דומיין וכל כמה זמן צריך לחדשו. עוד יותר מבלבל כאשר בנוסף לדומיין יש לחדש גם את האיחסון של האתר, אז למה גם דומיין וגם אתר ולמה צריך את שניהם?

בואו נעשה סדר. אתחיל מהסבר פשוט, ולמי שירצה אכתוב בהמשך הפוסט גם הסבר מתקדם מעמיק יותר.

מהו דומיין?

דומיין הוא הכתובת של האתר. כאשר כותבים בשורת הכתובת: webguy.co.il זהו הדומיין של החברה שלי. לאתר דיוק זהו הדומיין המיועד לאתר בעברית של החברה שלי. אם ניקח דוגמא של חברה גדולה קצת יותר, כאשר רושמים: google.com זהו הדומיין של מנוע החיפוש של גוגל. למנוע החיפוש של גוגל יש גם דומיינים נוספים של ארצות ושפות אחרות. למשל: google.co.il

את הדומיין רוכשים או למעשה שוכרים – משום שזו לא רכישה לכל החיים אלא לשנה או כמה שנים – מרשויות האינטרנט. החברות שרשאיות למכור את שמות הדומיין, נקראות רשמי דומיין. באנגלית הן נקראות Domain Registrars.

כמה עולה דומיין?

תלוי איזה דומיין רוכשים וממי. במידה ורוכשים דומיין פנוי, הוא יעלה בדרך כלל בין 50-150 ש"ח לשנה. אין סיבה לשלם יותר מזה. לפעמים רוצים לרכוש דומיין תפוס, כלומר דומיין שמישהו אחר רכש בעבר, הזכויות הן שלו אבל הוא מוכן למכור אותו, ואז כל מחיר יכול להיות, החל ממאוד שקלים ועד אלפים רבים. לא משנה כמה עלה לרכוש את הדומיין, החידוש שלו בהמשך לא צריך להיות יותר מ 50-150 בשנה בדר"כ.

מה קורה אם לא מחדשים דומיין?

חשוב לחדש את הדומיין לפני מועד התפוגה שלו. לפעמים קורה ולא מחדשים את הדומיין. זה יכול לנבוע משכחה, או ממחשבה שאולי אנחנו כבר לא רוצים את האתר הנוכחי. כאשר לא מחדשים במועד את שם הדומיין, הוא חוזר להיות דומיין פנוי, ואז כל אחד יכול לרכוש אותו. במידה ולא חידשתם את הדומיין שלכם, ומישהו אחר רכש אותו, כל מי שינסה להגיע לאתר שלכם, יגיע לאתר אחר. במידה ותרצו לרכוש את הדומיין שלכם בחזרה בשלב הזה, כנראה שהוא יעלה לכם הרבה יותר. גם כאשר אתם לא בטוחים שאתם אוצים להמשיך להחזיק את האתר שלכם, אני מאוד ממליץ לחדש את הדומיין, העלות היא זניחה, וזה מאפשר לכם להחליט בנחת על המשך הדרך של האתר שלכם. כמובן שחשוב מאוד לחדש דומיין עבור אתר פעיל. יש אנשי SEO שאומרים שככל שמועד תפוגת הדומיין רחוק יותר זה מועיל לקידום האתר בגוגל ולכן הם ממליצים על חידוש הדומיין לכמה שנים ולא רק לשנה אחת.

מהו איחסון אתר?

איחסון אתר הוא בעצם רכישת מקום בשרת אינטרנט שעליו יהיו הקבצים של האתר והתוכנה שמריצה את האתר. אתר תדמיתי קטן צריך איחסון אתר פשוט, מעט מקום ושרת לא חזק במיוחד. לעומת זאת אתר שיש אליו הרבה תנועה, אתרי איקומרס, אתרי אינדקס, אתרי קורסים, אלה לפעמים דורשים יותר מקום ושרתים חזקים יותר. באתרים ממש גדולים כבר מומלץ לעשות שימוש בכמה שרתים במקביל ומערכות שמפנות את התנועה בהתאם.

דומיין ואיחסון אתר והקשר בינהם

כמה עולה איחסון אתר?

התשובה לזה תלויה כמובן בהמון משתנים. בגודל האתר, כמות התנועה לאתר וגם באיכות השירות, והמקצועיות של החברה המספקת. יש שירותי איחסון החל מכמה דולרים בודדים לחודש ועד מאות ואלפי. לדעתי לא כדאי לחסוך מדי כאן כי בעצם איכות השירות משפיעה על חווית השימוש של המבקרים באתר שלכם. עלות איחסון אתר תדמיתי קטן תהייה בין 50-150 ש"ח. אתרים מורכבים יותר יהיו בין 200-500 ש"ח בחודש, ואתרים ממש גדולים זה כבר פרטני.

איחסון אתר אינטרנט בדרך כלל אפשר לשלם שנתי או חודשי. שימו לב שלפעמים יש עלויות נוספות כתלות בשירות שאתם מקבלים. יש כאלה שעל כל החזרה מגיבוי יקחו לכם סכומי כסף משמעותיים, יש חברות שיקחו תוספות על רשיונות תוספי וורדפרס שונים ועוד.

אנחנו ב WEBGUY מספקים שירות איחסון ללקוחות שאנו בונים להם אתר שרוצים בכך, כשירות משלים על מנת לוודא שהם מקבלים את רמת השירות המקצועית ביותר שיש.

מה קורה עם לא מחדשים את האיחסון של האתר?

זה תלוי בחברת האיחסון שלכם, יש חברות שישר במועד חידוש האיחסון, במידה ולא הוסדר התשלום, יבטלו את החשבון וימחקו את האתר, במצב כזה האתר שלכם יעלם לצמיתות ולא תוכלו לחדשו אלא אם יש לכם גיבוי עדכני שלו. יש חברות שיתנו לכם כמה התרעות ותזכורות, אולי אפילו יתקשרו לברר האם אתם מודעים להשלכות של הפסקת איחסון האתר שלכם (אנחנו משתדלים לעשות את זה למשל). בכל מקרה, במידה ואתם מפסיקים את האיחסון, לא ניתן יהיה לראות את האתר שלכם יותר אבל הדומיין עדיין יהיה שלכם ותוכלו לעשות בו שימוש לאתר אחר בעתיד. גם המקרה הזה, יש אנשי SEO שממליצים לשמור על איחסון האתר משום שהעלמות אתר לגמרי מהרשת, תמחק את המיקומים שלו בגוגל ולהקים אתר חדש ולקדם אותו יהיה יותר קשה. יש משמעות להיסטוריה של דומיין והיסטוריה של אתר.

מהו החיבור בין הדומיין והאיחסון?

ברשת האינטרנט לכל שרת יש כתובת שהיא מספר. כאשר רוכשים דומיין, הוא יכול גם לא להוביל לשום שרת, כלומר אתם יכולים לרכוש דומיין עוד לפני שיש לכם אתר והדומיין יחכה בסבלנות עד שתחליטו לחבר אותו לאתר שלכם. הפניית הדומיין לכתובת המספרית של השרת שלכם מתבצעת ברשם הדומיין שלכם (החברה בה רשמתם את הדומיין). אם אינכם יודעים או רוצים לעשות זאת בעצמכם אתם יכולים להעזר באיש האינטרנט שלכם. ואם אין לכם איש אינטנרט ואתם מחפשים מישהו אתם מוזמנים לפנות אלי.

אהבתם? שתפו ועזרו גם לאחרים לקרוא וללמוד:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
דניאל שלגי שירה WEBGUY
מומחה בבניית אתרים
ונוכחות עסקית דיגיטלית

המדריך המושלם לבניית אתר אינטרנט - מיועד לבעלי עסקים

מיועד למי שמחפש לבנות אתר אינטרנט אבל רוצה להבין מה הוא יכול כעסק לצפות מבניית האתר, מהשימוש באתר, על מה צריך לחשוב לפני שנכנסים לתהליך, ועוד

קבלו ניסיון של 20 שנה במדריך אחד

לקבלת המדריך המלא
לבעלי עסקים
לבניית אתר אינטרנט עסקי

כל מה שבעל עסק צריך לדעת לפני שהוא בונה אתר אינטרנט, משדרג את הקיים או שיש לו אתר עסקי שלא מייצר מספיק לידים ולקוחות

קבלו ניסיון של 20 שנה במדריך אחד

לקבלת המדריך המלא
לבעלי עסקים
לבניית אתר אינטרנט עסקי

כל מה שבעל עסק צריך לדעת לפני שהוא בונה אתר אינטרנט, משדרג את הקיים או שיש לו אתר עסקי שלא מייצר מספיק לידים ולקוחות

מתנה בחינם

המדריך המלא לבעלי עסקים קטנים, בינונייים וחברות להקמה וניהול אתרי אינטרנט

אסטרטגיה והגדרת מטרות, תכנון ואפיון, עיצוב, תוכן, טכנולוגיה, משפך שיווקי, רשתות חברתיות, טעויות נפוצות – ועוד

"אתם חייבים את זה…"

קבלו ניסיון של 20 שנה במדריך אחד

לקבלת המדריך המלא
לבעלי עסקים
לבניית אתר אינטרנט עסקי לחצו על הכפתור לצפיה במדריך

המדריך בדרך אליך גם במייל...